Szukaj w serwisie
    
   Najważniejsze narzędzia
Produkty wymagaj±ce CE
- akty prawne, informacje
Wyszukiwarka norm zharmonizowanych
Aktualno¶ci CE
Prenumerata aktualno¶ci
    
   CE - przewodnik
Oznakowanie CE: podstawy prawne, ważne terminy
Oznakowanie CE: paszport na rynki Unii Europejskiej
Jakie wyroby musz± mieć oznakowanie CE
Krok po kroku do oznakowania CE
    
   Eksperci serwisu
Archiwum pytań i odpowiedzi
Masz pytania - zwróć się o pomoc do Zespołu Ekspertów
    
   Przewodniki
Maszyny
Emisja hałasu
Sprzęt niskonapięciowy
Urz±dzenia ci¶nieniowe
¦rodki ochrony indywidualnej
    
   Zamówienia publiczne
Aktualno¶ci
Komentarze
Kwartalnik
 
Forum
    

  CE - przewodnik
 
Krok po kroku do oznakowania CE
Procedura oceny - niezbędna, aby na wyrobie znalazło się oznakowanie CE - może zostać wykonana prawie samodzielnie przez producenta.

Poniżej prezentujemy siedem kroków, które prowadz± wła¶nie do tego celu: umieszczenia na wyrobie oznakowania CE.

  1. SprawdĽ, czy wyrób podlega jednej lub kilku dyrektywom Nowego Podej¶cia.

    • Przeanalizuj zagrożenia stwarzane przez wyrób.
    • Ustal zagrożenia istotne, wspomagaj±c się analiz± ryzyka.
    • SprawdĽ, jakie dyrektywy odnosz± się do zidentyfikowanych zagrożeń.
    • Skorzystaj z serwisu oznaczenie-ce.pl - zapoznaj się z zakresem przedmiotowym poszczególnych dyrektyw. Pomocniczo możesz skorzystać również z mechanizmów wyszukiwania haseł - system informatyczny wskaże ci wszelkie powi±zania zadanego hasła z zawarto¶ci± serwisu oznaczenie-ce.pl. Może to być pomocne przy identyfikowaniu dyrektyw, które powinny zostać zastosowane. Pamiętaj jednak, że podpowiedĽ nie jest wi±ż±ca - za zidentyfikowanie dyrektyw zawsze odpowiedzialny jest wytwórca.
    • Zapoznaj się z tekstami dyrektyw - należy dokładnie przeanalizować teksty tych dyrektyw, które potencjalnie mog± mieć zastosowanie dla danego wyrobu. Należy zwrócić uwagę na definicję wyrobów podlegaj±cych dyrektywie oraz ewentualn± listę wyj±tków. Trzeba upewnić się, czy upłyn±ł już zapisany w dyrektywie termin, od którego rozpoczyna się jej stosowanie.

  2. SprawdĽ, czy wyrób spełnia zasadnicze wymagania okre¶lone w dyrektywie (lub dyrektywach), której podlega.

    PrzeprowadĽ analizę ryzyka stwarzanego przez twój wyrób, a następnie przygotuj listę adekwatnych dla danego wyrobu zasadniczych wymagań, które odnosz± się do zidentyfikowanych zagrożeń.

    Pamiętaj:

    Zasadnicze wymagania - zawarte w zał±cznikach do dyrektyw - to najistotniejsze zasady bezpieczeństwa odnosz±ce się przede wszystkim do ochrony zdrowia i bezpieczeństwa użytkowników (konsumentów i pracowników), choć czasem obejmuj± także inne istotne zagadnienia (np. ochronę mienia lub ¶rodowiska). Wyrób może być wprowadzony na rynek tylko wtedy, gdy spełnia odnosz±ce się do niego zasadnicze wymagania.

    Zasadnicze wymagania maj± gwarantować wysoki poziom bezpieczeństwa wyrobu. Mog± one dotyczyć m.in. odporno¶ci mechanicznej, palno¶ci, wła¶ciwo¶ci chemicznych, elektrycznych lub biologicznych, higieny itp.

    Zasadnicze wymagania maj± zastosowanie w zwi±zku z zagrożeniem, które może stwarzać okre¶lony wyrób. W zwi±zku z tym każdy producent musi przeprowadzić analizę ryzyka, maj±c± na celu stwierdzenie, które z zasadniczych wymagań stosuje się do danego wyrobu. Taka analiza powinna być zapisana i wł±czona do dokumentacji technicznej.

    Zasadnicze wymagania okre¶laj± rezultaty, które należy osi±gn±ć, lub zagrożenia, którym trzeba zapobiegać, nie precyzuj± jednak ani nie przes±dzaj±, jakich ¶rodków technicznych należy w tym celu użyć. To elastyczne podej¶cie pozwala producentowi wybrać sposób spełnienia wymagań, pozwala również na dostosowywanie przyjętych rozwi±zań do postępu technicznego. Konkretne rozwi±zania techniczne zawarte s± w odpowiednich normach zharmonizowanych, których stosowanie pozostaje jednakże dobrowolne.

  3. Zapoznaj się z tre¶ci± odpowiednich dla danego wyrobu europejskich norm zharmonizowanych i ewentualnie dostosuj do nich wyrób.

    Normy zharmonizowane z poszczególnymi dyrektywami to techniczne normy europejskie (EN), przyjęte w krajach członkowskich Unii Europejskiej. S± one opracowywane i ustanawiane przez trzy europejskie organizacje normalizacyjne (CENELEC - elektrotechnika, ETSI - telekomunikacja, CEN - pozostałe branże). Normy te zawieraj± konkretne rozwi±zania i wymagania techniczne.

    Producent może skorzystać z domniemania zgodno¶ci wyrobu z zasadniczymi wymaganiami dyrektywy, je¶li wyrób został wyprodukowany zgodnie z wymaganiami normy zharmonizowanej, której numer został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich i która została przeniesiona do systemu norm krajowych przynajmniej jednego państwa członkowskiego Unii Europejskiej.

    Pamiętaj:

    Domniemanie zgodno¶ci dotyczy tylko tych zasadniczych wymagań, które objęte s± dan± norm± zharmonizowan±. Istotne jest, aby zastosowane normy zharmonizowane objęły wszystkie zasadnicze wymagania, jakie dotycz± danego wyrobu. Zastosowanie norm zharmonizowanych, które daj± domniemanie zgodno¶ci, jest dobrowolne. Je¶li jednak producent zdecyduje się na niestosowanie norm zharmonizowanych, musi innymi ¶rodkami wykazać zgodno¶ć wyrobu z zasadniczymi wymaganiami dyrektywy.

    W przypadku niektórych dyrektyw zgodno¶ć wyrobu z normami zharmonizowanymi otwiera drogę do uproszczonej procedury oceny zgodno¶ci, nie wymagaj±cej udziału tzw. jednostki notyfikowanej, lub daje większy wybór dostępnych procedur.

    Wszystkie procedury oceny zgodno¶ci przedstawione s± w schematach - skorzystaj z serwisu oznaczenie-ce.pl i zapoznaj się ze schematem wła¶ciwym dla twojego wyrobu.

    Zawsze wypełniaj procedury wskazane w dyrektywach, zarówno wtedy, gdy stosujesz normy zharmonizowane, jak i w przypadku ich całkowitego lub czę¶ciowego pominięcia.

  4. Opracuj dokumentację techniczn± zawieraj±c± elementy wymagane przez dan± dyrektywę/dyrektywy.

    Producent samodzielnie przygotowuje dokumentację techniczn± zawieraj±c± informacje, które umożliwi± wykazanie zgodno¶ci wyrobu z zasadniczymi wymaganiami; niektóre procedury zapisane w dyrektywach wymagaj± zbadania i zatwierdzenia dokumentacji technicznej przez jednostkę notyfikowan±.

    Pamiętaj:

    Dokumentacja techniczna może być czę¶ci± dokumentacji systemu jako¶ci, jeżeli dana dyrektywa przewiduje procedurę oceny zgodno¶ci opart± na takim systemie. Dokumentacja musi być przechowywana przez producenta przez 10 lat od daty produkcji ostatniego wyrobu, chyba że konkretna dyrektywa przewiduje inny okres (np. 5 lat lub 3 lata).

  5. Wypełnij procedurę oceny zgodno¶ci okre¶lon± dla danego wyrobu w dyrektywie/ dyrektywach

    Przeanalizuj odpowiedni fragment dyrektywy opisuj±cy procedury oceny zgodno¶ci i ewentualnie dokonaj wyboru jednej ze ¶cieżek, je¶li jest taka możliwo¶ć.

    Aktualne wykazy dyrektyw możesz znaleĽć również w internecie:
    Pamiętaj:

    Zgodnie z wymaganiami dyrektyw Nowego Podej¶cia, przed wprowadzeniem na rynek Unii Europejskiej wyrób musi zostać poddany procedurze oceny zgodno¶ci przewidzianej w dyrektywie, której dany wyrób podlega. Zastosowanie procedur ma na celu ocenę zgodno¶ci wyrobu z zasadniczymi wymaganiami dyrektywy.

    Przewidziane w dyrektywach Nowego Podej¶cia ¶cieżki oceny zgodno¶ci oparte s± głownie na systemie przyjętym w decyzji 93/465/EWG i zawieraj±cym osiem modułów (od A do H), z których każdy opisuje pewn± mniej lub bardziej rozbudowan± procedurę. Decyzja ta i opisane w niej moduły adresowane s± do legislatorów Komisji Europejskiej, przygotowuj±cych kolejne dyrektywy Nowego Podej¶cia. Spo¶ród przewidzianych modułów maj± oni wybrać te, które s± najbardziej odpowiednie dla wyrobów objętych dyrektyw± oraz stwarzanych przez te wyroby zagrożeń.

    W praktyce każda z istniej±cych dyrektyw przewiduje procedury oceny zgodno¶ci oparte na kilku spo¶ród dostępnych modułów, czasem daj±c producentowi możliwo¶ć wyboru pomiędzy niektórymi z nich. Często wyroby podlegaj±ce danej dyrektywie podzielone s± na kategorie (np. w zależno¶ci od stopnia zagrożenia) i do poszczególnych kategorii przypisane s± odrębne procedury.

    Przewidziane w niektórych dyrektywach procedury oceny zgodno¶ci odbiegaj± od o¶miu wzorcowych modułów, dlatego bardzo istotne jest dokładne zapoznanie się z tekstem danej dyrektywy i zawartymi w niej konkretnymi rozwi±zaniami.

    Jeżeli stwierdzisz, że dyrektywa wymaga udziału jednostki notyfikowanej, nawi±ż z ni± kontakt: skorzystaj z serwisu oznaczenie-ce.pl lub serwisu Komisji Europejskiej.

    Po przeprowadzonych badaniach uzyskasz certyfikat lub wypełnisz inne przewidziane procedury. Pamiętaj, że niektóre procedury oceny zgodno¶ci wymagaj± regularnego nadzoru wykonywanego przez jednostkę notyfikowan±.

  6. Sporz±dĽ i podpisz deklarację zgodno¶ci EC.

    Producent wystawia deklarację zgodno¶ci EC samodzielnie, we własnym imieniu. Może to również zrobić jego upoważniony przedstawiciel.

    Pamiętaj:

    Deklaracja zgodno¶ci EC jest to dokument wystawiony przez producenta (lub jego przedstawiciela) za¶wiadczaj±cy, że wyprodukowany wyrób jest zgodny z zasadniczymi wymaganiami odpowiedniej dyrektywy (lub kilku dyrektyw). Każda z dyrektyw okre¶la tre¶ć deklaracji zgodno¶ci.

    W każdej deklaracji zgodno¶ci powinny się znaleĽć następuj±ce informacje:
    • nazwa i adres producenta (oraz jego upoważnionego przedstawiciela) wystawiaj±cego deklarację,
    • identyfikacja wyrobu (nazwa, typ, model, numer itp.),
    • dyrektywy, z którymi wyrób jest zgodny,
    • normy zharmonizowane (lub inne), z którymi wyrób jest zgodny,
    • data wystawienia deklaracji,
    • podpis osoby upoważnionej,
    • o¶wiadczenie, że deklaracja została wydana na wył±czn± odpowiedzialno¶ć producenta (lub jego upoważnionego przedstawiciela),
    • nazwa, adres i numer identyfikacyjny jednostki notyfikowanej, jeżeli była zaangażowana w procedurę oceny zgodno¶ci.

    Deklaracja zgodno¶ci EC, podobnie jak dokumentacja techniczna, musi być przechowywana przez okres 10 lat, chyba że poszczególne dyrektywy przewiduj± inny okres (np. 5 lat lub 3 lata).

    Niektóre dyrektywy wymagaj±, aby deklaracja zgodno¶ci EC była doł±czona do wyrobu. W pozostałych przypadkach musi być udostępniona organom nadzoru rynku na ich życzenie. Zasadniczo deklaracja powinna być sporz±dzona w jednym z oficjalnych języków Unii Europejskiej; poszczególne dyrektywy zawieraj± też dodatkowe wymagania w tym względzie.

  7. Umie¶ć na wyrobie oznaczenie CE

    Producent (lub jego upoważniony przedstawiciel) samodzielnie umieszcza oznakowanie CE na wyrobie. Nie robi tego jednostka notyfikowana, nawet jeżeli uczestniczyła w procedurze oceny zgodno¶ci. Je¶li jednak jednostka notyfikowana była zaangażowana w fazę produkcji, jej numer identyfikacyjny musi być umieszczony obok oznakowania CE.


   Patronat




 
   Partnerzy serwisu
 
   Pomóż nam tworzyć
   serwis oznaczenie-ce.pl

oceń serwis i jego
   narzędzia
podpowiedz co należy
   zmienić, a co warto
   kontynuować

Wpisz swoje uwagi
i prze¶lij je do nas
Twój e-mail:
 
 
 
Promujemy:
www.na-mazurach.pl - czarter jachtów na Mazurach, mazurska prognoza pogody, Mazury - przewodnik, mapa Mazur
www.karta-rabatowa.pl - Żeglarska Karta Rabatowa: czarter jachtów na Mazurach, czarter jachtów morskich, rejsy morskie, szkolenia żeglarskie